Committees

i. Audit Committee

  1. # Name Organization
    1 Dr. Eliud Situma Kenyatta University
    2 Brian Sagala Baked Indulgence
    3 Ruth Nduta Siginon Group
    4 James Momanyi Technical and Vocational Education and Training Authority
    5 Joy Faith Nafula Ojiambo Penda Health
    6 Phyllis Nyakiba National Hospital Insurance Fund
    7 Waigumo Kariuki Apex Porter Novelli
    8 Abraham K Kisang Media Council of Kenya
    9 Catherine Muraguri Kenya Plant Health Inspectorate Service
    10 Lilian Jerotich Kimeto ICT Authority

ii.  Governance Integrity and Compliance Committee

  1. # Name Organization
    1 Norman Mudibo Apex Porter Novelli
    2 Samwel Kumba Kenya School of Government
    3 Osman Mohamed Adan Commission on Administrative Justice
    4 Waithera Mwai Nairobi Securities Exchange
    5 Jackline Karuri National Housing Corporation
    6 Nelly Moraa County Government of Kisii
    7 Dayan Bahati Nzioki Office of the Deputy President
    8 Wageni Kimani-Wambaa Kenya Revenue Authority
    9 George Matii Mucee Fragomen Kenya Limited
    10 Judith Sidi Odhiambo KCB Group

iii. Membership and Professional Development Committee

  1. # Name Organization
    1 Carolyne Nekesa AAR Kenya
      Nelson Mapesa Okumu NETFUND Kenya
    3 Mildred Mugambi NACOSTI
    4 Caroline Muema N/A
    5 Joyce Macharia Kenya Export Promotion and Branding Agency
    6 Chiimbiru Gimode Communications Authority of Kenya
    7 Lilian Mathu Tim-Sky Media Services
    8 Ruth Adhiambo Dero National Industrial Training Authority
    9 Pauline Sarah Akuku Nairobi City County Assembly
    10 Edward Wanyonyi Walekhwa Camerafrica Consultants Limited

i. Research and Knowledge Management Committee

# Name Organization
1 Catherine Ndioo Bamburi Cement Limited
2 Wallace Gichunge Nyayo Tea Zones Development Corporation
3 Henry Herman Neondo Helpage International
4 Dr. Mwongela Mikwa National Council for Population Development
5 Dr. Margaret Mtange Multimedia University of Kenya
6 Maureen Sande-Munyi Redhouse Group
7 Clara Ouko Kenya National Highways Authority
8 Dr. James Oranga University of Nairobi
9 Caroline Kwamboka Kinyulusi Research Firm

iv. Resource Mobilization and Partnerships Committee

1 Wavi Mungala Higher Education Loans Board
2 Angelina Vianney Mwashumbe Coast Development Authority
3 Jack Agutu Nduri Kenya Electricity Transmission Company
4 Maureen Wanjiku Karugu Nairobi City Water and Sewerage Company
5 Wanja Lillian Eve Multimedia University of Kenya
6 Irene Kimacia Institute of Human Resource Management
7 Elizabeth Mulae N/A
8 Nelson Ochieng Opany World Scout Bureau Africa
9 Catherine Awuor Bank of Africa
10 Browne Kutswa Public Service Commission

Panel of Experts

i. Presidents Panel of Experts – Public Interest and Policy

  1. Eric Wanjohi Gatheru
  2. Ruth Musembi
  3. Jacqueline Marita
  4. Lina Jamwa
  5. Tabitha Mutemi

ii.  Editorial Board

  1. Nicholas Mureithi
  2. Gilbert Awino
  3. Joseph Ndegwa
  4. Elizabeth Mulae Mutemi

iii. Crisis Management and Communication

  1. Paul Joab Obat Oyier
  2. Dr. Idah Gatwiri Mwendwa
  3. Washington Akumu

iv.  Media Relations

  1. Victoria Wachu Wambugu
  2. Ruth Nduta
  3. Immaculate Karambu
  4. Joel Chacha

v. Digital and Social Media

  1. Andrew Silvanus Mukoba Juma
  2. June Jirongo Injete
  3. Patience Nyange

vi. Leadership Communication, Change Management Communication and Internal Communication

  1. Japhet Murora Muthomi
  2. Catherine Wayua Ndioo
  3. Mildred Gacheri Mugambi

 vii. Branding and Reputation Management

  1. Sylvia Njeri Ndubai

viii.  Stakeholder Relations, CSR and Sustainability

ix. Project and Programmes Communication

x. Measurement and Evaluation Ethics

Upcoming Strategic Public Affairs and Government Relations 7 Days 19 Hours 27 Minutes 47 Seconds